Google+ Google+

luni, 8 iulie 2013

Sediul diviziei a 7a infanterie Roman


Divizia a 7a de Infanterie din Roman a luat fiinta in data de 16.03.1883, data de la care functioneaza neincetat. Divizia si-a schimbat sediul din cladirea din imaginea de la 30.11.1944. In istoria de 130 de ani a diviziei aceasta a fost implicata in Razboiul Balcanic, dar si in Primul si cel de-al Doilea Razboi Mondial.
Conform documentelor istorice componenta diviziei era urmatoarea:
  • Regimentul 1 Artilerie Garda „Regina Maria” Roman (fost Regimentul 4 Artilerie pana la data de 1.04.1933) – comandant Colonel Petre Mateescu
  • Regimentul 8 Artilerie Roman (transferat de la Botosani la Roman in 30.09.1894)– comandant Colonel Gheorghe Mosiu
  • Regimentul 14 Dorobanti „Roman” Roman – Colonel Gheorghe Budu
  • Regimentul 16 Dorobanti „ Maresal Josef Pilsudski” Botosani – Colonel Celsisius Marciulescu / din 1 Iulie 1941 Colonel Constantin Vsarion
  • Regimentul 37 Infanterie „Alexandru cel Bun” Botosani– Colonel Marin Radulescu
Google+